۱۳۹۹ جمعه ۱۶ خرداد
راهنماي استفاده از پايگاه Web of science

معرفي موسسه اطلاعات علمي  (ISI)

موسسه اطلاعات علمي Institute for Scientific Informationكه به اختصار به «آي اس آي»  شهرت يافته در سال  1960 توسط يوجين گارفيلد تاسيس شد و در سال 1992 به شركت Thomson Reuters  واگذار شد. «آي اس آي» از بدو تاسيس تمركز خود را بر روي نمايه سازي مقالات و انتشارات علمي قرار داد و از پيشگامان ارائه پايگاههاي كتابشناختي در سطح جهاني شد. تخصص اصلي اين موسسه در زمينه نمايه سازي و تحليل استنادي است و علاوه بر پايگاه هاي استنادي، توليد و عرضه دهها نمايه تخصصي را نيز بر عهده دارد.

پايگاه هاي توليد شده توسط موسسه اطلاعات علمي

 • ISI Web of Science
 • ISI Web of Knowledge
 • Journal Citation Report (JCR)
 • Essential Science Indicators (ESI)
 • InCites

آغاز كار با WOS

 1. به آدرس WWW.SBMU.AC.IRمراجعه كنيد
 2. از منوي پرتال كتابخانه زبانه كتابخانه ديجيتال را باز كنيد. در صورتي كه در يكي از بيمارستان ها و يا دانشكده هاي دانشگاه به جستجوي اطلاعات مي پردازيد از گزينه دسترسي از داخل  و در صورتي كه از منزل و با وي پي ان به پورتال متصل شده ايد از گزينه دسترسي خارج از دانشگاه استفاده كنيد.
 3. در صفحه كتابخانه ديجيتال مديريت منابع علمي لوگوي WOSرا بيابيد. با انتخاب اين لوگو به صفحه Web of knowledgeكه به منزله پورتال محصولات ISIاست وارد خواهيد شد.

ايجاد حساب كاربري درWOS

از منوي بالاي صفحه لبه SIGN INرا باز كنيد. اگر پيش از اين در يكي از محصولات ISIثبت نام كرده ايد (مانند اندنوت آنلاين، ريسرچر آي دي، اين سايت) از اطلاعات همان حساب براي ورود به حساب WOSاستفاده كنيد. در صورتي كه حسابي در اين محصولات نداريد از گزينهREGISTERبراي ثبت نام استفاده كنيد. فرآيند ثبت نام WOSبسيار سريع و كوتاه است.پس از تكميل فرآيند ثبت نام ، WOSشما را شناخته و امكانات بيشتري به عنوان كاربر در اختيارتان قرار خواهد داد. ثبت نام در اين پايگاه نيازي به ايميل دانشگاهي ندارد. كافي است از آدرس ايميل فعال خود براي ايجاد حساب كاربري استفاده كنيد.

جستجو درWOS

پيش از آغاز فرآيند جستجو در wosمي بايست نكاتي را در مورد مفهوم استناد و نحوه نمايه سازي مدارك در wosبدانيد.

نمايه سازان WOSچه مواردي را نمايه مي كنند؟

 • سياست نمايه سازي WOSاز اصل cover to coverبراي نمايه سازي مجلات استفاده مي كند.
 • در مورد هر مقاله، عنوان، اسامي تمام نويسندگان، وابستگي سازماني آنها، چكيده، كليدواژه ها، تقدير و تشكر از حاميان مالي و تمام فهرست منابع مقاله نمايه مي شود.
 • شناساگر ORCIDتمام نويسندگان
 • اطلاعات اضافي بازيابي شده از MEDLINEيا Researchfish
 • نام سازمان هاي همكار

بر اساس اصل cover to coverهر مجله اي كه در wosنمايه مي شود كل محتواي آن از ابتدا تا انتها نمايه خواهد شد.

مفهوم استناد

گارفيلد در سال 1955 در مقاله اي شاخص استناد را معرفي كرد و همزمان شركتي براي مشاوره انفورماتيك در آمريكا تاسيس كرد كه در سا ل 1960 نام آن را موسسه اطلاعات علمي نهاد و هدف آن جمع آوري مجلات علمي اساسي است.

 • استناد (citation)ابزاري است كه بين انديشه هاي جديد و انديشه هاي پيشين ارتباط برقرار مي كند.
 • در يك نوشته علمي، استناد  عبارت است از نقل قول يا ارجاع به ساير نوشته هاي مرتبط به شيوه اي ساختار يافته و قابل فهم و پيگيري براي خوانندگان.

هدف از استناد در درجه نخست نشان دادن صداقت نويسنده در بيان مطالبي است كه پيشتر توسط ساير نويسندگان ابراز شده است.

Basic Search

جستجوي ساده wosاز طريق صفحه اصلي صورت مي گيرد. اين صفحه بسيار ساده و با رابط كاربري بسيار بالاست. باكس خالي كه در قسمت چپ صفحه وجود دارد محل وارد كردن كليدواژه جهت جستجو است. و از منوي كركره اي كه در كنار باكس وجود دارد مي توان براي تعيين فيلد جستجو استفاده كرد. با انتخاب فيلد topicكليد واژه مورد جستجوي فرد در عنوان مدارك، چكيده مدارك، كليدواژه هاي نويسنده وkeywords plusمي پردازد. Key word plus  الگوريتمي است كه به توضيح اثر با استفاده از فهرست منابع استفاده شده در نگارش اثر مي پردازد. در صورتي كه فيلد خاصي براي جستجو مد نظر نداريد توصيه مي شود به منظور بازيابي نتايج جامع از اين فيلد استفاده كنيد.

از طريق timespanمي توانيد بازه زماني مدارك بازيابي شده را تعيين كنيد.

از طريق گزينه more settingمي توانيد جزئيات بيشتري را براي جستجو تنظيم كنيد.

ايجاد باكس هاي بيشتر براي جستجوي تركيبي

با استفاده از گزينه add another fieldمي توانيد به هر تعداد كه لازم است باكس جستجو اضافه كرده و كليدواژه ها را از طريق عملگرهاي بولين با يكديگر تركيب كنيد. از طريق reset formتمام استراتژي جستجوي كاربر پاك شده و صفحه به حالت اوليه در ميايد.

كاربرد عملگرهاي بولين در جستجو

نكته: در صورتي كه تمايل داريد جستجوي عبارتي انجام دهيد، عبارت را در يك باكس و با كوتيشن مارك انجام دهيد. جستجوي عبارتي در فيلدهاي عنوان و تاپيك قابل اعمال است. در صورتي كه عبارت بدون كوتيشن مارك جستجو شود، موتور جستجو نتايجي را بازيابي مي كند كه شامل تمامي كلمات موجود در عبارت باشد ولي ممكن است كلمات كنار هم و يا حتي نزديك به هم بكار نرفته باشند. از پرانتز مي توانيد براي دسته بندي كردن كليدواژه ها و عملگرهاي بولين استفاده كنيد.

تاریخ به روز رسانی:
1398/04/09
تعداد بازدید:
30
Powered by DorsaPortal